, Łódź
+48
serwis@iserwis-lodz.pl

TOP 10 – darmowe programy dla Windows

Naprawa oraz serwis laptopów i komputerów

TOP 10 – darmowe programy dla Windows

Przedstawiamy Wam listę 10 “obowiązkowych” aplikacji, które powinien mieć u siebie każdy użytkownik Windowsa. Wszystkie są proste w obsłudze, nie obciążają systemu operacyjnego i stanowią świetne alternatywy dla komercyjnych wersji. Sprawdź, na które darmowe programy warto zwrócić uwagę!

OpenOffice.org

OpenOffice.org

Praca na komputerze oznacza z reguły konieczność korzystania z pakietu biurowego. Niestety, Microsoft wysoko ceni swojego Office’a. Zakup licencji, nawet po uwzględnieniu różnych zniżek (np. dla studentów), nadal jest sporym wydatkiem.

O miano godnego zastępcy od wielu lat walczy OpenOffice, a właściwie — po kolejnej zmianie nazwy – OpenOffice.org. Ten rozbudowany pakiet biurowy w założeniu ma stanowić w pełni funkcjonalny i darmowy odpowiednik Microsoft Office’a.

OpenOffice.org oferuje edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, edytor grafiki, program do tworzenia baz danych i edytor prezentacji. Jak widać, zawierający darmowe programy pakiet ma wszystko to, co najważniejsze w popularnych edycjach Office’a.

Zadowoleni powinni być zwłaszcza użytkownicy starszych wersji pakietu Microsoftu — interfejs OpenOffice.org jest zbliżony do tego znanego z Office’a 2007. Niewątpliwą zaletą jest również obsługa większości formatów plików używanych przez aplikacje Microsoftu.

Warto pamiętać, że OpenOffice.org w przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań, jak np. bazy danych, nie jest w pełni kompatybilny z Office’em. Mogą również zdarzać się problemy z właściwym formatowaniem danych, jednak z punktu widzenia przeciętnego użytkownika nie ma to większego znaczenia.

 

 Paint.NET

GIMP

Synonimem komputerowej obróbki zdjęć i grafiki od lat pozostaje Photoshop. To potężne narzędzie bardzo często używane jest do zastosowań, które tylko w niewielkim stopniu wykorzystują jego możliwości. Nie warto przecież strzelać z armaty do wróbla! 😀 Tym bardziej, że istnieją darmowe programy oferujące najważniejsze funkcje.

Znanym i cenionym edytorem grafiki jest GIMP. Ta pierwotnie stworzona dla Linuksa aplikacja stanowi doskonały wybór dla każdego, kto pod pojęciem “edycja grafiki” rozumie coś więcej niż tylko korekcję czerwonych oczu na zdjęciach — dzięki bibliotece dodatków GIMP oferuje niemal nieograniczone możliwości.

Trochę mniej rozbudowany jest program Paint.NET. Pierwotnie stworzony jako zamiennik dla windowsowego Painta, program okazał się doskonałym narzędziem do prostej edycji zdjęć i grafiki. Choć profesjonaliści docenią elastyczność GIMP-a, możliwości, które zapewnia Paint.NET, również budzą uznanie.

Jest to bardzo “lekka” aplikacja — plik instalacyjny zajmuje jedynie 3,5 MB, a program zapewnia m.in. obsługę warstw, zaznaczanie magiczną różdżką i obsługę kilkuset zwiększających jego możliwości pluginów.

foobar2000

foobar2000