, Łódź
+48
serwis@iserwis-lodz.pl

10 darmowych programów do testowania i diagnostyki sprzętu

Naprawa oraz serwis laptopów i komputerów

10 darmowych programów do testowania i diagnostyki sprzętu

 

 

 

3D Mark

link do programu

Ważne dane:
Producent:
Futuremark
Systemy operacyjne:
Windows 7, 8, 10 oraz mobilne wersje Android i iOS
 

Najpopularniejszy program do sprawdzania wydajności kart graficznych w generowaniu grafiki 3D oraz możliwości procesorów w zakresie generowania efektów fizycznych, czyli mówiąc krótko – pod kątem gier. Otrzymane wyniki można łatwo porównać do innych maszyn.

3D Mark aktualnie dysponuje wieloma testami, w tym zarówno wykorzystujących biblioteki DirectX 12, jak i DirectX 11. Ostatnio program wzbogacił się również o testy ray-tracingu (Port Royal) oraz DLSS, które przeznaczone są dla posiadaczy kart NVIDIA GeForce. W programie wbudowano również tzw. Stress Test. Darmowa jest jedynie wersja Basic.

Alernatywne programy: Catzilla, Unigine Superposition, Unigine Heaven, 3D Mark 11

3D Mark

 

PC Mark 10

pobierz program

Ważne dane:
Producent:
Futuremark
Systemy operacyjne:
Windows 7, 8 i 10
 

PCMark to z kolei popularne narzędzie do sprawdzania ogólnej wydajności komputera. Testy obejmują między innymi takie zastosowania jak prace w arkuszach biurowych, operacje na grafice 2D, przeglądanie internetu, czy też wideokonferencje. 

W najnowszej wersji zrezygnowano jednak z testu nośników danych (SSD, czy HDD). Darmowa jest jedynie wersja Basic.

Alternatywne programy: PCMark 8, SysMark

 

VR Mark

pobierz program

Ważne dane:
Producent:
Futuremark
Systemy operacyjne:
Windows 7 SP1, 8 i 10

 

Jeśli chcecie sprawdzić, czy wasz komputer podoła wyzwaniu wirtualnej rzeczywistości i obsłuży gry przeznaczone na gogle Oculus Rift, czy HTC Vive, to przyda wam się właśnie VR Mark. Podobnie jak w przypadku innych programów firmy Futuremark, darmowa jest jedynie wersja Basic.

Benchmark wyposażony jest w trzy testy, z czego jeden podstawowy (Orange), dla gier VR wykorzystujących DirectX 12 (Cyan) oraz najbardziej wymagających produkcji (Blue).  Naturalnie Gogle VR nie są niezbędne do przeprowadzenia testu – przecież chodzi między innymi o to, by sprawdzić wydajność komputera przed zakupem takiego sprzętu.

Alternatywny program: SteamVR Performance Test

 

CPU-Z

pobierz program

Ważne dane:
Producent:
CPUID
Systemy operacyjne:
Windows, Android
 

Podstawowy i najpopularniejszy program do identyfikacji procesorów, płyt głównych (w tym wersji UEFI BIOS), pamięci RAM (w tym SPD) czy układów graficznych. Otrzymujemy dokładny podgląd danych sprzętu. Możliwe jest również przetestowanie procesora w zastosowaniach jednowątkowych i wielowątkowych, oraz porównanie wyników CPU do innych znajdujących się w bazie.

Jeśli chcesz wiedzieć co dokładnie znajduje się w twoim komputerze oraz jak działa,  jest to pierwsza aplikacja jaką powinieneś zainstalować. Dzięki CPU-Z łatwo sprawdzimy np. z jaką częstotliwością i opóźnieniami działa pamieć RAM, czy też działanie turbo procesora, bowiem taktowanie sprawdzane jest w czasie rzeczywistym. Warto odnotować fakt, że dostępna jest również wersja na Androida.

Alternatywne programy: Crystal CPU ID, Speccy

 

GPU-Z

pobierz program

Ważne dane:
Producent:
TechPowerUp
Systemy operacyjne:
Windows
 

GPU-Z to podstawowa aplikacja do identyfikacji kart graficznych oraz ich specyfikacji. włącznie z ich aktualnym taktowaniem. W aplikacji zawarty jest również podstawowy test, który “na szybko” pozwala sprawdzić, czy karta graficzna działa prawidłowo.

Warto jednak wspomnieć,  że test w tym programie nie da pewności, czy np. podkręcona karta graficzna pracuje w pełni stabilnie. Tutaj warto się posiłkować np. Stress Testem w programie 3D Mark.

Alternatywny program: GPU Caps Viewer

Cinebench R20

pobierz program

Ważne dane:
Producent:
Maxon
Systemy operacyjne:
Windows Vista, 7, 8 i 10, MacOS X 10.06+
 

Cinebench to narzędzie oparte na silniku Cinema 4D przeznaczone do sprawdzania wydajności procesora. Robi to poprzez generowanie sceny 3D – test można przeprowadzić przy użyciu wszystkich wątków procesora, bądź też tylko jednego wątku. Daje nam to dobry wgląd w możliwości CPU. Porównując wyniki z innymi procesorami łatwo sprawdzić, czy nasz CPU działa z pełnią swoich możliwości.

Firma Maxon po wielu latach w końcu zdecydowała się odświeżyć swój niezwykle popularny benchmark i opublikowała wersję R20. Test w nowej wersji jest zdecydowanie bardziej wymagający – wykorzystuje 8 razy więcej mocy obliczeniowej i 4 razy więcej pamięci. Cinebench R20 można również pobrać ze sklepu Microsoft.

Alternatywne programy: Cinebench R15, LuxMark (renderowanie grafiki 3D za pomocą CPU lub GPU), CompuBench (renderowanie grafiki 3D za pomocą GPU)

Cinebench R20

OCCT 4.5.1

pobierz program

Ważne dane:
Producent:
OCBase
Systemy operacyjne:
Windows
 

Rewelacyjny program do sprawdzania stabilności i temperatur komputera poprzez maksymalne obciążenie procesora lub karty graficznej. OCCT przy okazji generuje nam automatycznie wykresy z zapisem temperatur, taktowania, czy też napięcia podzespołów podczas testu. 

Uwaga – jeśli zasilacz lub inny podzespół w naszym komputerze jest niesprawny, ale wciąż działa, to obciążenie go w maksymalnym stopniu w OCCT może doprowadzić do jego zniszczenia, a raczej przyśpieszyć jego zniszczenie (bowiem skoro jednostka była już niesprawna, to wcześniej czy później i tak przestałaby działać)! 

Alternatywny program: FurMark, Prime95 lub do monitorowania temperatur SpeedFan, RealTemp, oraz CoreTemp.

MemTest86

pobierz program

Ważne dane:
Producent:
Passmark
Systemy operacyjne:
n/d
 

MemTest85 to znakomity program do sprawdzania poprawności działania pamięci RAM. Jest to jeden z tych podzespołów, który często daje nam się we znaki – nawet jeśli szukamy problemu gdzie indziej.

Program uruchamiany z bootowalnego pendrive’a (lub z CD/DVD jeśli ktoś chce się jeszcze w to bawić) 

Alternatywny program: Prime95

Prime95

pobierz program

Ważne dane:
Producent:
Mersenne
Systemy operacyjne:
Windows, Linux, MacOS X, FreeBSD
 

Kolejny świetny program do testowania stabilności, czy temperatur podzespołów komputera pod wysokim obciążeniem. Możemy wybierać pomiędzy testami, które najmocniej obciążają np. RAM lub procesor.

Prime95 jest bardzo popularny wśród overclockerów, bowiem znakomicie nadaje się do sprawdzania stabilności podkręconych podzespołów (CPU i RAM).

Programy alternatywne: OCCT, MemTest86

CrystalDiskMark

pobierz program

Ważne dane:
Producent:
hiyohiyo
Systemy operacyjne:
Windows
 

Ciężko wskazać jeden, najlepszy program do sprawdzania wydajności nośników danych (dysków HDD i SSD), ale jeśli już musimy to zrobić to naszym faworytem będzie CrystalDiskMark. Umożliwia on sprawdzenie wydajności nośników zarówno w przypadku odczytu/zapisu sekwencyjnego, jak i mniejszych plików.

Daje on dobre wyobrażenie o rzeczywistych osiągach testowanego podzespołu. Jeśli interesuje nas nie tylko wydajność (a np. również odczyty SMART, możliwość załadowania nowego firmware czy wykonanie operacji Secure Erase), warto zainteresować się aplikacjami dołączonymi do dysków przez producentów. Przykładowo w przypadku SanDiska będzie to program SanDisk SSD Dashboard, a Samsunga – Samsung Magician.

Alternatywne programy: ATTO, AS SSD, programy producentów dołączane do nośników danych